Salon ve Yemek Odası Aydınlatmasına Yönelik İpuçları

Evde zamanın büyük bir bölümün geçirildiği salon ve yemek odasında aydınlatma seçerken estetik olduğu kadar fonksiyonel olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Yemek bölümünün aydınlatılmasında temel ilke yemek masasının aydınlatılmasıdır. Oturma bölümleri içinse en uygun olanı bölgesel aydınlatmadır.

Yemek bölümünün aydınlatılmasında temel ilke yemek masasının aydınlatılmasıdır. Yemek masanızın formu kare ya da yuvarlaksa, ortaya gelecek şekilde; dikdörtgen formda ise her bir kare bölümlemeye birer adet lamba düşecek biçimde aydınlatma ekipmanlarınızı yerleştirmelisiniz. Lambalar masaya yaklaşık bir metre yükseklikte tavandan sarkıtılmalıdır. Aydınlatma şekli dolaysız ya da yarı dolaylı olmalı, masadaki objelerin parlamaması ve yemeklerin renklerinin canlı görünmesi sağlanmalıdır. Lamba yalnızca masadaki objeleri aydınlatmalıdır.

Oturma bölümleri içinse en uygun olanı bölgesel aydınlatmadır. Bu, koltuk ve kanepe yanlarına konan lambaderlerle sağlanabilir. Oturma alanlarında tavandan sarkan aydınlatma elemanlarından kaçınmak gerekir. Çünkü bu elemanlarla değişik eylemler için gerekli aydınlık düzeyinin sağlanması zordur. Mobilyaların aydınlatılması ya da dolaylı aydınlatma yapmak için duvar aplikleri kullanılabilir.

Televizyon izlemek için gerekli aydınlık düzeyini sağlayacak en iyi çözüm, televizyonun arkasına ya da üzerine konan lambalarla fonu aydınlatmaktır. Günümüzde plazma diye adlandırılan televizyonların hemen her eve girmesiyle birlikte farklı dekorasyon seçenekleri de tasarım dünyasının ürün yelpazesine katıldı. Plazmaların içine gömüldüğü panel duvarlar aynı zamanda şık birer aydınlatma unsuru olarak da kullanılıyor. Gizli ışık kullanılan panellerde renkli seçeneklerin de yer alması farklı atmosfer arayışlarına cevap veriyor.

Kaynak: makalemarketi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: